ابطال رای داوری

 

ابطال رای داوری ، داوری بایستی مبتنی بر اصول دادرسی باشد اگر فاقد این اصول باشد طرف متضرر می تواند از طریق وکیل پایه یک دادگستری نسبت به آن اعتراض کند که در رویه دادگاه ها از آن به عنوان «دعوای ابطال رأی داوری» نام برده می شود.

 شماره وکیل پایه یک دادگستری

جهت مشاوره تلفنی کوتاه

 

وکیل ابطال داوری

موارد اعتراض به رأی داوری در قانون آیین دادرسی مدنی مواد ۴۵۴ الی ۵۱۰ به موضوع داوری اختصاص یافته است که بعضی از آن مواد صریحا موارد بطلان رأی داوری را اعلام داشتند و برخی نیز به قابلیت عدم استناد به رأی داوری به جهت عدم رعایت تشریفات قانونی لازم در جهت صدور و ابلاغ رأی اشاره داشته اند که در ذیل به ذکر آنها می پردازیم. ابطالی رای داوری در تخصص وکیل حقوقی می باشد.

بند اول) موارد اعتراض به رای داوری داخل در مهلت قانونی: در این موارد باید مهلت مقرر قانونی برای اعتراض رعایت گردد این موارد در ماده ۴۸۹ ق.آ.د.م. به صورت حصری بدین شرح آمده است:

1.رای صادره مخالف با قوانین موجد حق باشد؛

2..داور نسبت به مطلبی که موضوع داوری نبوده رأی صادر کرده است؛

3.داور خارج از حدود اختیار خود رأی صادر نموده باشد. در این صورت فقط آن سمت از رای که خارج از اختیارات داور است ابطال می گردد

4.داور پس از انقضای مدت داوری صادر و تسلیم شده باشد؛

5.رای داور با آنچه در دفتر املاک یا بین اصحاب دعوا در دفتر اسناد رسمی ثبت شده و دارای اعتبار قانونی است مخالف باشد؛

۰۶ رای به وسیله داورانی صادر شده که مجاز به صدور رأی نبوده اند؛ ۷. قرارداد رجوع به داوری بی اعتبار بوده باشد.

  داشتن یک وکیل خوب در مشهد برای پرونده داوری شما در مشهد ضرورت دارد.

 

 توضیحات

1.اصدار رأي برخلاف قوانین موجد حق: هرچند کلمه «قوانین» در این بند به صورت عام و کلی آمده است؛ لیکن نظر به اینکه رعایت تشریفات آیین دادرسی در داوری لازم الارعایه نمی باشد باید این کلمه را منصرف به قوانین ماهوی دانست و حتی با فرض قبولی قوانین ماهوی برای این بند، قلمرو اجرایی این قوانین صرفأ مشمول قوانین تضمین کننده حق است نه همه قوانین ماهوی

 ٢. اصدار رأی نسبت به موضوع خارج از داوری: اگر داور از خواسته دعوای ارجاع شده به داوری تعدی کرده و خارج از موضوع داوری اقدام به صدور رأی نماید همانند رسیدگی در مراجع قضائی این رأى فاقد اعتبار خواهد بود.

٣. اصدار رأی داوری در مدت داوری: فلسفه ارجاع امر به داوری اهمیت دادن به اصل سرعت می باشد؛ لذا باید در کمترین مهلت منتج به نتیجه گردد برای این منظور مقنن در حالتی که طرفین مهلتی را برای داوری تعیین ننموده باشد فرض قانونی سه ماه را مطابق ماده مربوطه تعیین نموده است؛ لذا داور نمی تواند خارج از مهلت رأی صادر نماید البته رویه قضائی حاکم بر این است که اگر طرفین بعد از صدور رأی داوری در خارج از مهلت آن را بپذیرند و نسبت به آن اعتراض نمایند. این رأی قابلیت اجرا دارد.

۴. اصدار رأی برخلاف اسناد رسمی معتبر: تمامی اسناد رسمی تا زمانی که عدم اعتبار آنها از طریق مرجع ذی صلاح اثبات نشود صدور رأي برخلاف آنها مصداق آشکار مغایرت با بند یک ماده ۴۸۹ ق.آ.د.م. و بدون رعایت ویژگی موجه و مدلل بودن رأی داوری می باشد.

 ۵. اصدار رأی داوری از طرف اشخاص فاقد صلاحیت: اشخاصی که نمی توانند به عنوان داور انتخاب شوند به شرح مواد ۴۶۶ و ۴۶۹ و ۴۷۰ ق.آ.د.م. می باشد. اشخاص زیر هرچند، با تراضی نمی توان به عنوان داور انتخاب نمود: ابطال رای داوری بهتر است از طریق وکیل داوری انجام شود.

 

 وکیل داوری 

۱. اشخاصی که فاقد اهلیت قانونی هستند؟

 ٢. اشخاصی که به موجب حکم قطعی دادگاه یا در اثر آن از داوری محروم شده اند. دادگاه نمی تواند اشخاص زیر را به سمت داور معین نماید مگر با تراضی طرفين:

 ا. کسانی که سن آنان کمتر از بیست و پنج سال تمام باشد؛

 ٢. کسانی که در دعوا ذینفع باشند؛

 ٣. کسانی که با یکی از اصحاب دعوا قرابت سببی یا نسبی تا درجه دوم از طبقه سوم داشته باشند؛

۴. کسانی که قیم یا کفیل یا وکیل یا مباشر امور یکی از اصحاب دعوا می باشند یا یکی از اصحاب دعوا مباشر امور آنان باشد؛

 ۵. کسانی که خود با همسرانشان وارث یکی از اصحاب دعوا باشند؛

 ۶. کسانی که با یکی از اصحاب دعوا یا با اشخاصی که قرابت نسبی یا سببی تا درجه دوم از طبقه سوم با یکی از اصحاب دعوا دارند، در گذشته با حال دادرسی کیفری داشته باشند؛

 ۷. کسانی که خود یا همسرانشان و یا یکی از اقربای سببی یا نسبی تا درجه دوم از طبقه سوم او با یکی از اصحاب دعوا یا زوجه و یا یکی از اقربای نسبی یا سببی تا درجه دوم از طبقه سوم او دادرسی مدنی دارند؛ ۰۸ کارمندان دولت در حوزه مأموریت آنان همچنین کلیه قضات و کارمندان اداری شاغل در محاکم قضائی نمی توانند داوری نمایند هرچند با تراضی طرفین باشد.

تیم وکیل در مشهد با دارا بودن وکلای متخصص به دنبال بهترین نتیجه هست.

بیشتر بدانید :
وکیل امور ثبتی در مشهد

درباره ی وکیل مدافع

مطلب پیشنهادی

وکیل املاک در مشهد

وکیل املاک در مشهد

وکیل املاک در مشهد وکیلی است که در دعاوی حقوقی و کیفری مربوط به اموال …

Call Now Buttonتماس