استرداد جهیزیه – وکیل خانواده در مشهد

استرداد ​​جهیزیه

وکیل خوب دادگستری در مشهد

مشاوره و وکالت دعاوی خانواده

به لحاظ قانونی ، زنان تکلیفی به فراهم کردن وسایل زندگی ندارند و در واقع جهیزیه هدیه ای است که خانواده دختر به او برای شروع زندگی می دهند

واضح است که زن مالک وسایل و لوازمی است که با خود به منزل مشترک می برد و این اموال تحت عنوان امانت در اختیار مرد است و بدین لحاظ ، وی تنها حق استفاده از آنها را دارد . در صورتی که مرد در استفاده از این وسایل تعدی و تفریط کند ، یعنی به آنها آسیب برساند و یا از بین ببرد ، زن می تواند در دادسرا علیه او اقدام به شکایت کیفری کند .

 

جهیزیه در قانون

قواعد مربوط به جهیزیه در مقررات قانونی مورد پیش بینی قرار نگرفته است و بدین لحاظ کاملا تابع عرف می باشد . اما اقدام قانونی جهت استرداد جهیزیه توسط زوجه یا وکیل جهیزیه در حال حاضر نیازمند دادخواست استرداد جهیزیه به دادگاه خانواده و یا شورای حل اختلاف می باشد . چرا که دعوای استرداد جهیزیه نیز مانند هر دعوای دیگری نیازمند اثبات از طریق یکی از ادله اثبات دعوی است که بر اساس آن زن باید ثابت نماید که وسایلی را تحت عنوان جهیزیه به منزل شوهرش برده است .

استرداد جهیزیه به شیوه قانونی مسئله ای مهم است ؛ به دلیل اینکه در صورتی که زن بدون اطلاع و هماهنگی با شوهر اقدام به این امر کند ، یکی از مسائلی که ممکن است پیش بیاید این است که مرد شکایت سرقت از وسایل منزل را بر علیه زن مطرح نماید . که در این صورت بهتر است از وکیل سرقت در مشهد کمک خواست.

بیشتر بدانید :
گواهی تجرد - وکیل خانواده در مشهد - وکیل پایه یک دادگستری

 

توصیه وکیل طلاق در مشهد این است سعی شود به روش قانونی برای استرداد جهیزیه اقدام کرد . واگر بعلاوه اینکه بهتر است که استرداد جهیزیه در حضور شاهدانی صورت پذیرد تا این مشکل مرتفع شود .

بر اساس مواد قانونی از جمله ماده 1107 قانون مدنی تهیه وسایل زندگی جزء نفقه می باشد که بر عهده شوهر است .

 

درباره ی وکیل مدافع

مطلب پیشنهادی

تشریفات طلاق رجعی – وکیل خانواده در مشهد

تشریفات طلاق رجعی در طلاق رجعی تشریفات خاصی، طبق تبصره ی 4  ماده واحده، مقرر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس