تاریخچه وکالت و اولین وکیل در ایران

تاریخچه پیدایش وکیل در ایران به 111 سال قبل برمیگردد (پرونده دختران قوچان)

که در سال 1286 اولین دادگاه قانونی پس از  مشروطه در ایران تشکیل شد.

و اولین وکیل در ایران پا به عرصه دادگاه گذاشت و از حق و قانون دفاع کرد.

در پرونده‌ی دختران قوچان، آصف الدوله حاکم خراسان متهم استکه به خاطر فشار آوردن بیش از حد به رعایا برای گرفتن مالیات،آنها مجبور به فروش دختران خود به ترکمن‌ها شد‌ه­‌اند و سالار مفخم حاکم بجنورد متهم است که به ترکمانان اجازه داده در حدود قوچان بدون هیچ مانعی دست به غارت بزنند.پیگیری‌های مجلس نهایتا منجر به تشکیل دادگاهی شد که مجد الاسلام از آن به عنوان اولین دادگاه قانونی ایران یاد می‌کند.

و میرزا احمد خان حیدری به عنوان اولین وکیل در ایران در اولین دادگاه قانونی و رسمی در ایران حضور پیدا میکند.میرزا احمد خان حیدری به عنوان بهترین وکیل نیز یاد می کنند در اولین حرکت لایحه ی دف­اعیه اش را برای آزادی دو متهم تنظیم و از اولین دادگاه قانونی و رسمی در ایران تقاضای لغو بازداشت غیرقانونی را می‌کند.

تشکیل اولین مجمع وکلای دادگستری در ایران

در سال یکهزارو سیصد،اولین مجمع وکلای دادگستری در ایران تشکیلو نخستین نظامنامه ی اساسی وکلای رسمی عدلیه شامل بیست و چهار ماده تدوین گردید .

بیشتر بدانید
پرینت پیامک

در تاریخ بیستم آبان یک هزار و سیصدونه ،کانون وکلاء در قسمت جنوبی خیابان باب همایون رسماً افتتاح گردید.

بیستم شهریورماه یکهزار و سیصد و چهارده قانون وکالت مشتمل بر پنجاه و هشت ماده به تصویب رسید.

پس از انقلاب اسلامی گزینش وکلاء به صورت تعلیق در آمد و این وضعیت تا سال 1372 ادامه داشت،و اولین آزمون سراسری کانون وکلاء بعد از انقلاب اسلامی برای متقاضیان اخذ پروانه وکالت در سال 1372 برگزار شد.

دومین آزمون نیز با یک سال تأخیر در مرداد ماه 1374 با همان شیوه برگزار گردید.

در سالهای 1375 و 1376 آزمونی برگزار نشد تا اینکه با تصویب قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری توسط مجلس شورای اسلامی و تعیین هیئت مدیره ی کانون های وکلای دادگستری درایران « که در حال حاضر شامل 19 کانون میباشد» سومین آزمون سراسری با شیوه ی کامل تری  در آبان ماه 1377 برگزار گردید .و قرار شد این شیوه آزمون در هر سال تکرار شود .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس