طلاق بواسطه ضرب و جرح ،

وکیل طلاق در مشهد

مشاوره و وکالت تخصصی

وکیل طلاق توافقی در مشهد

ضرب و جرح زن توسط همسر

اختلاف بین زن و شوهر ممکن است گاهی منتهی به ضرب و جرح توسط شوهر گردد. ضرب و شتم و آزار و اذیت جسمی و روحی همانطور که وکیل مشهد بار‌ها بیان داشته است جرم بوده و مرتکب قابل مجازات خواهد بود ولو آنکه همسرتان باشد.

یکی از موارد اقدام زن برای طلاق از همسرش، قرار داشتن در “عسر و حرج” است که کتک خوردن زن بوسیله مرد، در صورت اثبات در دادگاه کیفری از مصادیق آن محسوب می‌شود.
🔸به عبارتی دیگر ضرب و جرح به هر مقدار که باشد جرم بوده و برای آن در قانون مجازات اسلامی، مجازات تعیین شده است، حتی اگر به میزان یک خراش باشد.
🔹زن و شوهر می‌توانند به علت خراش ایجاد شده در روی بدن خود از دیگری شکایت کرده و ایجاد جراحت توسط همسر خود را اثبات کنند.
🔸جراحت ایجاد شده توسط کارشناس پزشکی قانونی بررسی شده و میزان آن مشخص می‌شود. دادگاه بر اساس نظر کارشناس پزشکی قانونی رای صادر می‌کند؛ بنابراین می‌توانید اقدام قانونی در این خصوص نموده و از همسرتان در دادسرای عمومی محل وقوع جرم شکایت نمایید

آیا زن از طریق ضرب و جرح می تواند تقاضای طلاق نماید؟

سوالی که مطرح می شود این است که آیا زن می توان از طریق ضرب و جرح تقاضای طلاق نماید؟

پاسخ وکیل طلاق : صرف ضرب و جرح موجب طلاق برای زن نیست مگر اینکه ضرب و جرح شدید باشد و باعث خوف ضرر جانی گردد که در اینصورت عسر وحرج تحقق می یابد.و در راستای بیان حقوق بانوان و نیز حمایت‌های همه جانبه‌ی قانونگذار از آنان باید بیان داشت ضرب و جرح به حکم قانونگذار از مصادیق عسر و حرج محسوب شده لذا زنان با استفاده از آن می‌توانند برای طلاق اقدام کنند. اما ضرب و جرح در این مورد باید در دادسرا کیفری اثبات شود.
🔹گزارش پزشکی قانونی نشان دهنده ضرب و جرح و میزان آن است همچنین باید مشخص شود این آسیب‌ها توسط چه کسی ایجاد شده است. در نهایت با توجه به رای دادگاه کیفری زن می‌تواند دادخواست طلاق دهد.

لازم به ذکر است در مورد ضرب و جرح ممکن است بعضی دادگاه ها به صرف یکبار کتک زدن مرد ، حکم به طلاق زن بدهند. در صورتی که شکایت کیفری مطرح میکنید بهتر است با اخذ وکالت در طلاق رضایت دهید یا در صورتی که تمایل به ادامه زندگی ندارید از طریق طلاق توافقی جداشوید که این پسندیده تر است

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button