بهترین وکیل در مشهد - وکیل پایه یک دادگستری،وکیل مشهد ،وکیل خوب در مشهد

پست های مشابه در وکیل مدافع

سوالات متداول

وبلاگ،

 

سوالات زیادی توسط شما هموطنان طرح می شود که فرصت پاسخگویی به همه سوالات میسر نمی باشد…

سوال: پدر و مادر می‌توانند فرزند خود را از ارث محروم کنند؟

پاسخ: خیر، هیچ کس نمی‌تواند وارث خود را از ارث محروم کند. وصیت نامه‌ی متوفی نیز فقط در مورد یک سوم میراث معتبر است. تنها وارثی که مورث خود را به قتل برساند از ارث محروم می‌شود.

سوال:اگر گواهینامه‌ی رانندگی نداشته باشیم و بر اثر تصادف باعث مرگ کسی شوید مرتکب قتل عمد شده ایم؟
پاسخ: ابدا این طور نیست. رانندگی بدون گواهینامه تخلفی جداگانه است. اگر بدون گواهینامه باعث تصادف منجر به فوت شوید علاوه بر پرداخت دیه به حداکثر دوسال حبس محکوم می‌شوید. تصادف منجر به مرگ
حتی اگر گواهینامه داشته باشید هم علاوه بر دیه بین ۶ ماه تا دوسال بسته به تشخیص قاضی زندان در پی خواهد داشت .

سوال : آيا دیه‌ی ماه‌های حرام دوبرابر است؟
پاسخ: این شایعه هم صحت ندارد. در ماه‌های حرام دیه فقط یک سوم بیشتر از سایر ماه‌هاست. ماه‌های حرام عبارتند از : ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب. ماه صفر هم برخلاف باور غلط عمومی عده‌ی زیادی از مردم ماه حرام نیست

سوال: حضانت فرزند همیشه با پدر است؟
پاسخ:خیر. اول این که تا هفت سالگی اولویت حضانت فرزند با مادر است. بعد از آن‌هم در صورتی که پدر صلاحیت نگهداری از فرزند نداشته باشد، حضانت آن‌ها به مادر سپرده خواهد شد. ضمن این که صلاح فرزند هم در نظر در سپردن حضانت در نظر گرفته می‌شود.

سوال:یکی از راههای وصول و مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت می باشد حال سوال این که نحوه وصول مهریه با شرط عندالاستطاعه در اجرای ثبت چگونه است ؟؟؟؟؟

پاسخ : در صورت استطاعت مالی شوهر ، زوجه میتواند به دفترخانه محل وقوع عقد مراجعه و تقاضای صدور اجراییه را نماید و سر دفتر مجاز به صدور اجراییه نسبت به دین حال و یا دینی که موعد ان رسیده است می باشد
لذا در فرض سوال شما میبایست ابتدا در دادگاه صالح استطاعت مالی زوج را ثابت نمایید سپس به دفترخانه مراجعه نمایید

سوال:با توجه به این که طبق ماده 507 ق ا د م (( حکم صادره در خصوص اعسار حضوری محسوب میگردد )) حال سوال این که با توجه به نسخ صریح قانون اعسار و نیز این که ماده 507 قانون یاد شده که در خصوص اعسار از هزینه های دادرسی هست ایا اعساز از پرداخت محکوم به در صورت غیابی بودن با توحه به وحدت ملاک ماده فوق الذکر غیابی محسوب میگردد یا حضوری ؟؟؟؟ (( نمونه سوال ازمونهای حقوقی ))

پاسخ : به نظر ماده 507 ق ا د م در خصوص اعسار از پرداخت هزینه دادرسی می باشد که در هر حال حضوری محسوب میکردد ولی در خصوص محکوم به در صورت غیابی بودن رای صادره حضوری محسوب نمیگردد.

سوال:فرزند اینجانب در سن 17 سالگب مرتکب جرم سرقت شده است و قبل از شروع به رسیدگی سن وی از 18 سالگی تجاوز میکند (18 سال و 9 ماه ) حآل سوال این که کدام دادگاه صلح به رسیدگی است ؟؟؟؟(( نمونه سوال ستاره دار آزمونهای حقوقی ))

پاسخ : به موجب تبصره 2 ماده 304 ق ا د ک : هرگاه در حین رسیدگی سن متهم از 18 سال تمام تجاوز کند رسیدگی به اتهام وی مطابق این قانون در دادگاه اطفال و نوجوانان ادامه می یابد و چنانچه قبل از شروع به رسیدگی سن متهم از 18 سال تمام تجاوز کند رسیدگی به اتهام وی حسب مورد در دادگاه کیفری صالح صورت می گیرد در این صورت متهم از کلیه امتیازاتی که در دادگاه اطفال و نوجوانان اعمال می شود بهره مند می گرددلذا به جرم فرزند شما در دادگاه کیفری 2 با لحاظ امتیازات دادگاه اطفال و نوجوانان رسیدگی می گردد.

سوال:اینجانب یک دفتر وکالت در خیابان نواب تهران اجاره نموده ام و با گذشت مدت 10 ماه از مدت اجازه ،شهرداری اجاره ما را تجاری محسوب کرده است و به بند 24 ماده 55 قانون شهرداری استناد میکند خواهشا راهنمایی فر مایید

پاسخ : طبق بند 24 قانون شهرداری : دایر کردن دفتر وکالت و دفتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق و دفتر روزنامه و مجله و دفتر مهندسی به وسیله ((( مالک ))) را استفاده تجاری محسوب نکرده است
لذا با توجه به لفظ کلمه ((مالک ))در ماده یاد شده ، میتوان استنباط نمود که ماده یاد شده مشمول قراردادهای اجاره ای نمی گردد

 


0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0دیدگاه فرستاده شده است.