وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور – وکیل خانواده در مشهد

وکیل طلاق

ایرانیان خارج از کشور با بهترین وکیل دعاوی خانواده در مشهد . ازدواج و طلاق و رجوع ایرانیان در خارج از کشور برابر ماده ی 31 قانون ثبت احوال مصوب 1355 باید به وسیله ی کنسولگری های مربوط در دفاتری که از طرف ثبت احوال تهیه می شود ثبت و حداکثر هر یک ماه یک بار وقایع ازدواج و طلاق و رجوعی را که در دفاتر به ثبت می رسد روی نمونه های مخصوص تهیه و از طریق وزارت امور خارجه به سازمان ثبت احوال فرستاده شود.

به طور کلی مامورین کنسولی ایران در خارج کشور وظیفه مامورین ثبت احوال را در ثبت وقایع چهارگانه ی حیاتی (ولادت، ازدواج، طلاق و فوت) نیز انجام می دهند. قانون جدید حمایت خانواده نیز به ثبت طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور در کنسولگری ها پرداخته و در تبصه ی ماده ی 15 چنین مقرر داشته است: ثبت طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور در کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران به درخواست کتبی زوجین یا زوج با ارائه گواهی اجرای صیغه ی طلاق توسط اشخاص صلاحیتدار که با پیشنهاد وزارت امور خارجه و تصویب رئیس قوه قضائیه به کنسولگری ها معرفی می شوند امکن پذیر است ثبت طلاق رجعی منوط به انقضای عده است. در طلاق بائن نیز زوجه میتواند طلاق خود را با درخواست کتبی و ارائه گواهی اجرای صیغه ی طلاق توسط اشخاص صلاحیتدار فوق در کنسولگری ثبت نماید. در مواردی که طلاق به درخواست زوج ثبت گردد، زوجه می تواند با رعایت این قانون برای مطالبه ی حقوق قانونی خود به دادگاه های ایران مراجعه نماید.

بیشتر بدانید :
مهریه بیش از 110 سکه

ظطلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز نیاز به مراجعه به دادگاه و اخذ گواهی عدم امکان سازش یا حکم الزام شوهر به طلاق بر طبق مقررات قانون حمایت خانواده دارد؛ زیرا اولا، نظر قانونگذار به طور کلی بر این است که طلاق بدون مراجعه به دادگاه واقع نشود و منطقی نیست که ایرانیان خارج کشور از این تکلیف معاف باشند؟ ثانیا، اگر این ایرانیان برای طلاق به دادگاه صلاحیتدار ایران مراجعه کنند، بی شک دادگاه طبق قانون عمل کردهو با رعایت تشریفات مقرر گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق صادر خواهد کرد و فقط پس از صدور آن، ایرانیان مقیم خارج می توانند به کنسولگری مراجعه و ثبت طلاق را درخواست کنند. اما اگر برای طلاق به محاکم خارجی محل اقامت خود رجوع کنند، برابر ماده ی 15 قانون حمایت خانواده، این حکم نیازی به بررسی و تنفیذ توسط دادگاه صلاحیتدار ایرانی دارد و این دادگاه هنگامی حکم خارجی را تنفیذ خواهد کرد که تشریفات مقرر در حقوق ایران، یا چیزی شبیه به آن، رعایت شده باشد. بنابراین ایرانیان مقیم خارج نیز برای طلاق نیاز به مراجعه به دادگاه ایران و اخذ گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق یا تنفیذ حکم دادگاه خارجی توسط دادگاه خانواده ایران جهت ثبت این واقعه در کنسولگری دارند. به هر حال قانون در این مورد مبهم است و نیاز به اصلاح دارد. مطالب به نقل از  حقوق خانواده

برای مشاوره حضوری یا انعقاد وکالت با وکلای پایه یک دادگستری ( وکیل خانم یا آقا) از طریق شماره  تلفن وکیل در مشهد 09155003417 هماهنگی لازم را انجام دهید.

بیشتر بدانید :
هدایای دوران عقد - وکیل خانواده

درباره ی وکیل مدافع

مطلب پیشنهادی

تشریفات طلاق رجعی – وکیل خانواده در مشهد

تشریفات طلاق رجعی در طلاق رجعی تشریفات خاصی، طبق تبصره ی 4  ماده واحده، مقرر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس