طلاق به استناد نپرداختن نفقه – وکیل خانواده در مشهد

حق درخواست طلاق از طرف زوجه، محدود به موارد خاصی از قبیل مواد مندرج در ماده 1129 ق.م. است. آنچه از این ماده استنباط می گردد، این است که هرگاه مردی با وجود ملائت، از پرداخت نفقه اجتناب کند و یا به دلیل اعسار و عجز، انجام تکلیف برای وی میسر نباشد، مقنن در هر دو مورد عدم انفاق را موجب درخواست طلاق توسط زوجه می داند. مطابق فتوای مشهور امامیه، وجود نفقه مشروط به وجوب تمکین است.

قانون مدنی حکم صریحی در این مورد ندارد اما از لحن مواد 1102 ق.م. به بعد بر می آید وجوب نفقه زوجه، مشروط بر دائمی بودن نکاح و عدم نشوز زوجه می باشد. چنانچه مقنن در ماده 1106 ق.م. مقرر می دارد در عقد دایم، نفقه زن بر عهئه شوهر است. بین فقها و حقوقدانان در خصوص ماهیت این طلاق ها، اختلاف نظر وجود دارد اما رویه قضایی اینگونه طلاق ها را به صورت خلعی و بائن برگزار می کند تا زوج نتواند در مدت عده رجوع کند. مشاوره با وکیل نفقه .

 

هر مردی در زندگی زناشویی باید حقوق و تکالیف زوجیت را به درستی انجام دهد یا علقه زوجیت را قطع کند و زن را رها سازد. اگرچه آیات مورد استناد قرآن بیشتر در مورد احکام طلاق وارد شده است اما از آن یک حکم کلی استخراج می شود و آن اینکه چنانچه مرد وظایف زناشویی را به نحو درست انجام ندهد و زن را طلاق ندهد، زن می تواند برای درخواست طلاق  از طریق وکیل خوب طلاق به حاکم مراجعه کند. از موراد شایع این نوع طلاق در فرضی است که طبق ماده 1129 ق.م. زوج به تکلیف خویش مبنی بر انفاق عمل نمی نماید و از پرداخت آن استنکاف می کند.

بیشتر بدانید :
وکیل خوب رابطه نامشروع در مشهد - جرم رابطه نامشروع - وکیل کیفری در مشهد

شرایط طلاق به درخواست زوجه 

از جمله حقوقی که زنان، استحقاق آن را در پیوند زناشویی پیدا می کنند، حق نفقه است و بر این اساس شوهر مکلف است تا مخارج و نیازمندیهای همس خود را تامین کند. در نکاح دایم همین که عقد واقع می شود، شوهر بر اساس حکم قانون ملزم به پرداخت نفقه می شود (ماده 1102 ق.م.) اما در نکاح موقت، زوجیت با انفاق ملازمه ندارد و قانون زوج را به پزداخت نفقه محکوم نمی کند. (ماده 1106 ق.م.) هرگاه شوهر از پرداخت نفقه آینده زوج اجتناب کند و عدم تادیه ی آن ادامه زندگی مشترک را دچار مشقت کند، زوجه می تواند اجبار شوهر را برای مطالبه نفقه از دادگاه بخواهد به طوری که در ماده 1129 ق.م. استنکاف زوج از پرداخت نفقه از موجبات درخواست طلاق توسط زوجه به شمار آمده است و اینکه مبنای وجوب و تکالیفی که بر عهده مرد قرار داده می شود، متعلق به تحقق شرایط خاصی است. اشتن وکیل خوب دادگستری می تواند بسیار راهگشا باشد.

فقهای اسلام با استناد یه قرآن کریم در برخی موارد به زن اجازه درخواست طلاق را از حاکم داده اند. اصل وجود چنین ضمانتی در قرآن و روایات به صراحت بیان شده است؛ در ایه 229 سوره بقره بیان شده است که زنان را با نیکی نگهداری کنید یا آنان را با احسان رها کنید. این ولایت را می توان از روایتی منقول از امام صادق (ع) بیان نمود که (هرکس زنی دارد او را نپوشاند و نفقه او را نپردازد، بر پیشوای مسلمین واجب است که آنان را از یکدیگر جدا کند.) به عقیده برخی از فقها مراجعه زن به دادگاه در صورت آزار و اذیت زوج، ندادن نفقه و ایجاد عسر و حرج ممکن است و به عقیده برخی دیگر انفاق تکلیفی است از طرف مرد در قبال اطاعت زن از شوهر یا تمکین وی که بر اثر علقه زوجیت به وجود آمده است و به طور اصولی با انحلال زوجیت، تعهد طرفین نیز از بین خواهد رفت. در صورت استنکاف شوهر از پرداخت نفقه، زن می تواند با مراجعه به دادگاه، شوهر خود را ملزم به پرداخت نفقه نماید زیرا از مصادیق نشوز زوج محسوب می گردد و این، مورد انفاق فقهای امامیه می باشد.

بیشتر بدانید :
ترک انفاق

 ارتباط با وکیل مشهد از طریق شماره تلفن وکیل 09155003417

درباره ی وکیل مدافع

مطلب پیشنهادی

وکیل خوب در مشهد

وکیل خوب در مشهد ، انتخاب یک وکیل خوب دادگستری در انجام یک پرونده بسیار موثر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس