هدایای دوران عقد – وکیل خانواده

وکیل در مشهد، حصول بهترین نتیجه توسط گروهی از بهترین وکلای دادگستری، در دعاوی خانواده ، کیفری ، ملکی و طلاق توافقی

مشاوره و وکالت با تعیین و قت قبلی از طریق شماره وکیل در مشهد 09155003417

آیا امکان استراداد هدایای دوران عقد موقع طلاق وجود دارد، قانونی مدنی ایران در بخش مربوط به مواد قانونی خانواده، تکلیف هدایای قبل از ازدواج را مشخص نموده است بر اساس ماده 1037 قانون مدنی، گذشته از هزینه هایی که نامزدان یا خویشان آنها در دوره ی نامزدی می کنند، ممکن است هدایایی به وسیله هریک از نامزدان به طرف دیگر یا خویشان او داده شده باشد. هدیه بر حسب عرف و عادت و طبق تعریفی که علمای حقوق از آن کرده اند یک نوع هبه است. هبه قراردادی است که به موجب آن یک نفر مالی را مجانا به کسی تملیک می کند. بنابراین دریافت کننده هدیه مالک آن می شود و می تواند در آن تصرفات مالکانه نماید.

ماده 1037 قانون مدنی

البته هدایایی که در دوره نامزدی داده می شود تابع مقررات خاصی است و قواعد هبه درباره ی آنها کاملا اجرا نمی شود. ماده 1037 قانون مدنی درباره استرداد هدایاف پس از بهم خوردن نامزدی، چنین مقرر داشته است: هریک از نامزدها می تواند، در صورت بهم خوردن وصلا منظور، هدایایی را که به طرف دیگر یا ابوین او برای وصلا منظور داده است مطالبه کند. اگر عین هدایا موجود نباشد، مستحق قیمت هدایایی خواهد بود که عادتا نگاهداشته می شود، مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشد.

بیشتر بدانید :
وکیل خوب برای طلاق در مشهد09155003417 - وکیل طلاق مشهد - وکیل پایه یک دادگستری

ماده 1038

وماده 1038 می گوید: مفاد ماده ی قبل از حیث رجوع به قیمت در موردی که وصلت منظور در اثر فوت یکی از نامزدها به هم بخورد مجری نخواهد بود. بنابراین دو ماده، باید بین هدایایی که عین آنها موجود است و هدایایی که تلف شده است فرق گذاشت. اگر عین هدایا موجود باشد، هدیه دهنده، در صورت بهم خوردن نامزدی، می تواند آنها را استداد کند؛ چه می توان گفت: با به هم خوردن وصلت، علت (جهت) هدیه از میان رفته و بجاست که هدیه به دهنده آن بازگردد. اگر عین هدایا تلف شده باشد دو فرض می تواند کرد: یا هدیه از چیزهایی بوده که عادتا نگه داشته نمی شود، یعنی از اشیاء مصرف شدنی بوده، مانند شیرینی، صابون، عطر، ادکلن و یا چیزهایی که بر حسب عادت نگاهداشته می شود، مثل ساعت و پارچه. در مورد اول دهنده هدیه حق مطالبه قیمت نخواهد داشت ولی در مورد دوم مستحق بهای هدیه خواهد بود مگر در دو مورد:

1: موردی که هدیه بدون تقصیر گیرنده تلف شده باشد. از آنجا که اصل عدم تقصیر گیرنده است، اثبات تقصیر بر عهده هدیه دهنده است.

2: موردی که بهم خوردن نامزدی ناشی از فوت یکی از نامزدها باشد. با وجود شرایط مذکور، عین یا قیمت هدایایی که هریک از نامزدها به طرف دیگر یا ابوین او برای وصلت منظور داده است، طبق نص ماده  1037 ، قابل مطالبه است.

بیشتر بدانید :
گواهی عدم سازش و تفاوت آن با طلاق - وکیل طلاق توافقی در مشهد - وکیل پایه یک دادگستری

تیم حقوقی مشهد وکالت با به کار گیری وکلای خوب خصوص هدایای دوران عقد اعم از طلا و غیره در خدمت شما

شماره تلفن وکیل در مشهد  09155003417

درباره ی وکیل مدافع

مطلب پیشنهادی

تشریفات طلاق رجعی – وکیل خانواده در مشهد

تشریفات طلاق رجعی در طلاق رجعی تشریفات خاصی، طبق تبصره ی 4  ماده واحده، مقرر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس