وکالت بلاعزل چیست؟

وکالت را میتوان به ۲ نوع؛ ساده و بلاعزل تقسیم کرد. خب تکلیف وکالت ساده که مشخص است، موکل میتواند هر وقت که میخواهد وکیل را عزل کند. اما آن عقدی که این روزها زیاد در دفترخانهها برای خرید و فروش ملک و ماشین نوشته میشود وکالت بلاعزل است. در ماده ۶۷۹ قانون مدنی آمده که موکل میتواند هر وقت بخواهد وکیل را عزل کند مگر اینکه وکالت وکیل یا عدمعزل وکیل در ضمن عقد شرط شده باشد. در این حالت موکل دیگر حق عزل وکیل و فسخ وکالت را ندارد.

چطور باطل میشود؟
اگر وکالت شما به شکل ساده باشد قرارداد وکالت در ۲ صورت عزل وکیل توسط موکل و استعفای وکیل فسخ میشود.درضمن عواملی دیگری هم باعث فسخ عقد وکالت از هر نوعی که باشد میشوند؛ این عوامل عبارتند از: فوت وکیل یا موکل، جنون وکیل یا موکل، سفاهت وکیل یا موکل، از بین رفتن مورد یا موضوع وکالت، انجام عملی منافی با وکالت توسط موکل و پایان مدت وکالت.
موکل میتواند اقدام کند؟
چه وکالتنامه شما ساده باشد و چه بلاعزل، موکل خودش میتواند عمل وکالت را انجام دهد، یعنی این حق فقط منحصر به وکیل نیست.
ا اینکه وکالت بلاعزل، محاسن زیادی دارد، اما در برخی موارد ممکن است دارای پیامدها و مشکلاتی باشد و با امضای یک وکالتنامه رسمی بلاعزل ناخواسته افراد، تمام دارایی و اموال خود را از دست بدهند. مردم باید در دادن وکالت بلاعزل به فرد یا افراد دقت لازم را داشته باشند، چرا که بعضی از افراد از طریق همین وکالت اقدام به کلاهبرداری میکنند.

بیشتر بدانید :
وکیل عدم ثبت ازدواج - وکیل مشهد

افراد باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشند که وکالت بلاعزل در امور جزیی داده شود و نه کلی.

درباره ی وکیل مدافع

مطلب پیشنهادی

وکیل خوب در مشهد

وکیل خوب در مشهد ، انتخاب یک وکیل خوب دادگستری در انجام یک پرونده بسیار موثر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس