وکیل سرقت – وکیل مشهد

وکیل در مشهد ، حصول بهترین نتیجه در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، خانواده و طلاق توافقی.

تیم  حرز چیست؟ حرز عبارت از مکان مناسبی است که مال عرفا در آن از دستبرد سارق یا سارقین محفوظ می ماند. تبصره1: بیرون آوردن مال از حرز توسط دیوانه یا طفل غیر ممیز و حیوانات و امثال آن در حکم مباشرت است. تبصره2: هرگاه سارق قبل از بیرون آوردن مال از حرز دستگیر شود حد بر او جاری نمی شود. تبصره3: هرگاه سارق پس از سرقت، مال را تحت ید مالک قرار داده باشد موجب حد نمی شود. مشا.وره با وکیل سرقت در مشهد

وکیل سرقت

آرای دیوان عالی کشور

شعبه 2 ، رای شماره 2658 مورخه 1333/09/13

سرقت به معنای ربودن مال غیر است و وقتی این معنا محقق می شود

که مال مسروق از حرز خارج شده و تحت استیلای سارق در آید بنابراین با چیدن پنبه و ریختن در گونی باز هم عمل سرقت خاتمه نیافته و از اعمال شوع محسوب میشود.

شعبه 2 ، شماره 345 مورخه 1371

هرچند اصل بزه انتسابی توام با هتک حرز تحقق یافته و متهم به آن، اقرار در حد نصاب دارد لیکن صریحا ابراز داشته که پول احتیاج داشتم و به این ترتیب بند 10 ماده 198 قانون مجازات اسلامی مراعات نشده است، مضافا اینکه متهم در کلیه مراحل تحقیق بر حسب ظاهر از خود صداقت نشان داده و در دادسرا می گوید، پشیمانم اما در حال حاضر چیزی ندارم که رضایت شاکی را فراهم کنم، نتیجتا شبهه وارده محقق و رای مورد اعتراض نقض می گردد.

بیشتر بدانید :
شهادت کذب

شعبه 2 ، شماره 148 مورخه 1374/02/04

به لحاظ این که معلوم نیست کدامیک از سارقین هتک حرز کرده شرایط قطع ید وجود ندارد.

شعبه 16 ، شماره 419 مورخه 1371

اساسا نظر به اینکه به دلالت مندرجات اوراق پرونده، لوله های مکشوفه در محل متروکی بدون حرز و حصار و بدون مستحفظ و نگهبان رها گردیده و سال ها بدون استفاده معطل افتاده و به اسقاط و ضایع شده در آمده و متهمین به تصور اینکه لوله ها جزء اشیای غیر قابل مصرف و استفاده و اعراض شده هستند و بدون قصد سرقت مبادرت به حمل و بریدن لوله ها به منظور استفاده عمومی از آنها در امر آبرسانی به مزارع خود نموده اند، کما اینکه 25 نفر از اهالی به موجب استشهادیه ای، خود این معنا را تایید کرده اند و لذا به لحاظ عدم احراز سوءنیت و عدم تحقق بزه مجرمانه متهمین، با نقض رای شماره… رای به برائت متهمین موصوف صادر و اعلام می شود.

شعبه 26 ، شماره 1261 مورخه 1371/05/04

اگر وسیله نقلیه در گاراژ یا پارکینگ مربوطه نباشد در حرز قرار ندارد ولی زاپاس و ضبط داخل ماشین طبعا در حرز قرار دارد و

کسی که شیشه کوچک ماشین را می شکند یا باز می کند هتک حرز خواهد بود.

شعبه 27 ، شماره 21 مورخه 1370

بر فرض حصول علم به اصل سرقت توسط متهمان حصول علم به اینکه کلیه شرایط قطع ید در هریک از متهمان حاصل بوده بسیار بعید است، زیرا از کجا می توان علم پیدا کرد که هریک از متهمان هم هتک حرز کرده و هم به مقدار نصاب مال اخراج کرده اند. بلکه احتمال دارد یکی از آنها هتک حرز کرده و دیگری اخراج نموده باشد. به محض اینکه این احتمال آمد به مقتضای الحدود تدرا بالشبهات نمی توان حد الهی را اجرا نمود.

بیشتر بدانید :
شزایط دفاع مشروع - وکیل در مشهد

وکیل در مشهد 09155003417

 وکیل جرم سرقت

1. خیابان و شوارع از صادیق حرز برای اتومبیل نبوده و سرقت موتورسیکلت و دوچرخه و اتومبیل از کنار خیابان ولو با شکستن قفل و زنجیر هم توام باشد سرقت مال از حرز بشمار نمی آید. در صورتی که اتومبیل در داخل گاراژ و یا حیاط پارک شده باشد این نوع محل ها عرفا حرز برای اتومبیل شناخته می شود.

2. سرقت وسایل نقلیه از کنار خیابان با شکستن قفل یا زنجیر سرقت از حرز محسوب نیست.

3. آیا سارقی که سقف را می شکافد و اموالی را به سرقت می برد، از حرز سرقت کرده است؟ در صورتی که اموال را به محل خود برگرداند بناب فرض های مختلف که مال در اختیار مالک قرار گیرد و یا در اختیار او قرار نگیرد تکلیف دادگاه چیست؟
نظر اکثریت: با در نظر گرفتن مقررات عمومی راجع به سرقت، حد جاری می گردد اما با توجه به قاعده در حد ساقط است.

نظر اقلیت: سرقت از حرز بوده حد به سارق جاری می گردد.

تیم وکیل مدافع با داشتن بهترین وکلا همواره بیشترین موفقیت در پروند ها را داشته است.

درباره ی وکیل مدافع

مطلب پیشنهادی

حبس زن در خانه

حبس زن در خانه

حبس زن در خانه     مشاوره با وکلای پایه یک دادگستری تیم وکیل در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس